Fall Class Schedule

Monday September 11 - Friday December 8, 2017
Classes that fail to meet adequate enrollments by September 8 will be subject to cancellation.

Monday

Class Time Ages Instructor Room
Intro to Strings Workshop (Violin, Viola, Cello, Bass) 4:00-5:00 11-18 Candace Sanderson 203/204
Intro to Children's Guitar 4:00-5:00 6-8 Javier Trujillo 006
Children's Chorus 4:30-5:30 8-11 Erica Richardson 104
Beginning Youth Guitar 5:00-6:00 9-11 Javier Trujillo 006
Combined Instrumental Ensemble (mixed instruments) *** 5:00-6:30 11-18 Candace Sanderson 203/204
Youth West African Dance 5:00-6:30 10-14 Betty Ladzekpo CT
Acting Fundamentals (Incl. Improv/Scene Work) 6:30-8:00 12-18 TBD 203/204
Filmmaking 6:00-7:30 12-18 Lawrence Martinez 008
Intermediate Youth Hip-Hop 2 6:00-7:30 12-18 Tarik Rollerson ITT
Richmond Jazz Collective 6:00-8:00 13-18 Howard Wiley & Jazz Faculty 104
West African Music & Dance Ensemble* 6:30-8:30 12-adult CK & Betty Ladzekpo CT


Tuesday


Class Time Ages Instructor Room
Beginning Steel Pan  4:00-5:00 11-18 Joe Kelly  014
Beginning Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 4:30-5:30 12-18 Carolyn Walter 006
Intermediate Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 5:30-6:30  12-18 Carolyn Walter 006
Beginning West African Music & Drumming 4:00-5:30 12-18 Kwesi Anku 203/204
Beginning Musicianship Section 1 4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 008
Beginning Ballet for Teens 4:30-6:00 12-18 Nikita Jew ITT
Children’s First Dance Exploration 5:00-6:00 3-6 Betty Ladzekpo CT
Intermediate Steel Pan  5:00-6:00 12-18 Joe Kelly 014
Beginning Youth Vocal Chorus 4:30-5:30 12-18 ValerieTroutt 104
Beginning Stage Combat & Physical Theater 5:30-7:00 15-18 Richard Squeri 203/204
Children’s West African Dance 6:00-7:00 6-9 Betty Ladzekpo CT
Intermediate Youth Vocal Chorus 5:30-6:30 12-18 ValerieTroutt 104
Jazz and Soul Chorus 6:30-8:00 12-18 ValerieTroutt 006
Beginning Youth Hip-Hop 6:00-7:30 12-18 Jamar Welch ITT
Advanced Pan Ensemble: Richmond Bloco* 6:00-7:30 12-18 Joe Kelly  014
Intermediate Stage Combat & Physical Theater 7:00-8:30 15-18 Richard Squeri 203/204
Intermediate Ballet  7:00-8:30 14-18  Coral Martin  CT 


Wednesday

Class Time Ages Instructor Room
Beginning Junior Jazz Workshop  *** 4:30-6:00    12-18 Andy Wilke & Jazz Faculty 104
Advanced Musicianship  4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 008
Violin Workshop 5:15-6:15 12-18 Kyla Danysh 006
Pre-Ballet  5:15-6:15    4-6 Nikita Jew CT
Beginning Aerial Dance 4:00-5:15 12-18 TT Robson ITT
Intermediate/Advanced Aerial Dance 5:15-6:30 12-18 TT Robson ITT
Teen Guitar 4:30-5:30 12-14 Javier Trujillo 203/204
Intermediate Junior Jazz Workshop *** 6:00-7:30 12-18 Howard Wiley 104
Double Bass Workshop 7:00-8:00 12-18 Carla Kaufman 008
Music Sight Reading 7:00-8:30 12-18 Atibar Starr 014
Voices of Reason* 6:00-8:00 12-18 Dana Salzman & Valerie Trout 203/204
African Pop Dance (fall Only) 6:30-8:00 12-18 Philip Agyapong CT
Youth Capoeira 6:30-8:00 12-18 Jordan Simmons/Davia Moore ITT
Iron Triangle Urban Ballet* (Spring) 6:30-8:30 12-18 Jamar Welch & Nikita Jew CT


Thursday

Class Time Ages Instructor Room
Children's Mexican Music & Dance 4:30-5:30 7-9 Lolis Garcia CT
Beginning Musicianship 2 4:30-5:30 12-18 Scott Thompson 014
Beginning Keyboard 4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 104
Musical Theater Production Class (Spring Only) 4:30-6:00 12-18 Eliza O'Malley 104
Advanced Ballet 5:00-7:00 14-18 TBD ITT
Actors training, Shakespeare 4:30-6:00 15-18 TBD 203/204
Intermediate Musicianship 5:30-6:30 12-18 Scott Thompson 014
Intermediate Youth Hip-Hop  6:00-7:30 12-18 Jamar Welch CT
Piano Ensemble*** (Spring Only) 6:15-7:45 12-18 Hiyas Hila 104
Iron Triangle Theater* 7:00-8:30 16-25 Jordan Simmons & Maurice Nunn ITT


Friday

Class Time Ages Instructor Room
Mien/Laotian Ceremonial music/dance * 4:00-5:30 12-18 E Yoon Saelee  006
Son Huasteco Workshop 4:30-5:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Interm/Adv West African Music & Drumming 4:30-6:00 12-18 Kwaku Manu 104
Beginners Guide to Digital Music Production  4:30-6:00 12-18 TBD 008
Digital Music Production*** 6:00-7:30 12-18 TBD 008
Beginning Zapateado*** 5:30-6:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Modern Dance 5:30-7:00 12-18 TBD CT
Atenteben Workshop (Ghanaian Bamboo Flute) 6:00-7:00 12-18 Kwaku Manu 104
Theater Monologues 5:30-7:00 12-18 TBD 203/204
Son Tixtleco Workshop 6:30-7:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Intermediate/Advanced West African Music & Dance 7:00-8:30 14-adult CK Ladzekpo CT
Son de la Tierra Workshop 7:30-8:30 12-19 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT


Saturday

Class Time Ages Instructor Room
Pre-Ballet 9:30-10:30 4-6 Nikita Jew CT
Intro to Brass (Trumpet, Trombone, Tuba, French Horn) 12:30-1:30 8-11 John Trombetta 014
Beginning Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 10:00-11:00 8-11 Carolyn Walter 014/006
Beginning Brass (Trumpet, Trombone, Tuba, French Horn)  10:00-11:00 12-18 John Trombetta 104
Son de la Tierra* *** 10:00-12:00 14-18 Artemio Posadas/Lolis Garcia** ITT
Children’s Theater 10:30-11:30 8-12 Maurice Nunn 203/204
Children’s Beginning Ballet 10:45-11:45 7-9 Nikita Jew CT
Interm. Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 11:15-12:15 12-18 Carolyn Walter 014/006
Interm. Brass (Trumpet, trombone, Tuba, French Horn) 11:15-12:15 12-18 John Trombetta 104
Youth Beginning Ballet 12:00-1:00 10-12 Nikita Jew ITT
Young Children’s Hip-Hop 12:00-1:00 4-6 Teyahnee Ridgle CT
Intro to Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 12:30-1:30 8-11 Carolyn Walter 014/006
Richmond Chamber Ensemble*   *** 12:30-2:30 14-18 J.Woodhams, H. Hila & C. Sanderson 104
Children's Hip-Hop 1:15-2:15 7-9 Teyahnee Ridgle CT
Children's Capoeira 1:30-2:30 7-9 Davia Moore ITT
Youth Capoeira 2:30-3:30 10-14 Davia Moore ITT
Teen Capoeira (Free) 3:00-4:30 15-19 Jordan Simmons  ITT
Young Teen Hip-Hop 2:30-4:00 10-13 Teyahnee Ridgle CT


MEANING OF STARS
* Ensembles       
** Bilingual Instructor    
*** Two years of musical experience

CLASS FEES, September 11-December 8, 2017:

MON: 13 class sessions

            45 min. to 1 hour class:        $208

            1.25 to 1 hour class:             $312

TUE, WED, THUR: 12 class sessions

            45 min. to 1 hour class:        $192

            1.25 to 1 hour class:             $288

FRI: 11 class session

            45 min. to 1 hour class:        $176

            1.25 to 1 hour class:             $264

SAT: 10 class session

            45 min. to 1 hour class:        $160

            1.25 to 1 hour class:             $240


Kwesi Anku

Associate Director: Student Development and Training