Spring Class Schedule

Monday, January 30 through Friday, April 28, 2017
Classes that fail to meet adequate enrollments by January 23 will be subject to cancellation

Monday

Class Time Ages Instructor Room
Strings Workshop (Violin, Viola, Cello, Bass) 4:00-5:00 11-18 Candace Sanderson 006
Intro to Children's Guitar 4:00-5:00 6-8 Javier Trujillo 203/204
Beginning Youth Guitar 5:00-6:00 9-11 Javier Trujillo 203/204
Intro to Chamber Music (mixed instruments) *** 5:00-6:30 11-18 Candace Sanderson 006
Youth West African Dance 5:00-6:30 10-14 Betty Ladzekpo CT
Intermediate Ballet 4:30-6:30 14-18 Priyah Shah ITT
Acting Fundamentals 6:30-8:00 12-18 Maurice Nunn 203/204
Filmmaking 6:00-8:00 12-18 Nathan Jongewaard 008
Richmond Jazz Collective 6:00-8:00 13-18 Howard Wiley & Jazz Faculty 104
West African Music & Dance Ensemble* 6:30-8:30 12-adult CK & Betty Ladzekpo CT

Tuesday

Class Time Ages Instructor Room
Children's Mexican Music & Dance 4:30-5:30 7-9 Lolis Garcia 203/204
Intro to Steel Pan  4:00-5:00 11-18 Joe Kelly  014
Beginning West African Music & Drumming 4:00-5:30 12-18 Kwesi Anku/Kwaku Manu 104
Beginning Musicianship Section 1 4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 008
Beginning/Intermediate Ballet for Teens 4:30-6:00 12-18 Nikita Jew ITT
Children’s First Dance Exploration 5:00-6:00 3-6 Betty Ladzekpo CT
Intermediate Steel Pan  5:00-6:00 12-18 Joe Kelly 014
Beginning Youth Vocal Chorus 5:30-6:30 12-18 Erica Richardson 104
Beginning Jarana 5:30-6:30 12-18 Lolis Garcia 006
Beginning Stage Combat & Physical Theater 5:30-7:00 15-18 Richard Squeri 203/204
Children’s West African Dance 6:00-7:00 6-9 Betty Ladzekpo CT
Intermediate Youth Vocal Chorus 6:30-7:30 12-18 Erica Richardson 104
Beginning Youth Hip-Hop 6:00-7:30 12-18 Jamar Welch ITT
Advanced Pan Ensemble: Richmond Bloco* 6:00-7:30 12-18 Joe Kelly  014
Intermediate Jarana 6:30-7:30 12-18 Lolis Garcia 006
Intermediate Stage Combat & Physical Theater 7:00-8:30 15-18 Richard Squeri 203/204

Wednesday

Class Time Ages Instructor Room
Junior Jazz Performance Workshop 1 *** 4:30-6:00    12-18 Andy Wilke & Jazz Faculty 104
Advanced Musicianship  4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 008
Beginning Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 4:30-5:30 12-18 Carolyn Walter 006
Intermediate Woodwinds ( Flute, Clarinet, Sax) 5:30-6:30 12-18 Carolyn Walter 006
Pre-Ballet  5:15-6:15    4-6 Nikita Jew CT
Beginning Aerial Dance 4:00-5:15 12-18 Chelsea O'Riley ITT
Intermediate/Advanced Aerial Dance 5:15-6:30 12-18 Chelsea O'Riley ITT
Jazz and Soul Chorus 4:30-6:00 12-18 ValerieTroutt 014
Teen Guitar 6:00-7:00 12-14 Javier Trujillo 203/204
Junior Jazz Performance Workshop 2 *** 6:00-7:30 12-18 Howard Wiley 104
Double Bass Workshop 7:00-8:00 12-18 Carla Kaufman 008
Music Sight Reading 7:00-8:30 12-18 Atibar Starr 203/204
Voices of Reason* 6:00-8:00 12-18 Dana Salzman & Valerie Trout 014
Youth Capoeira/Maculele 6:30-8:00 12-18 Jordan Simmons/Davia Moore ITT
Iron Triangle Urban Ballet* 6:30-8:30 12-18 Jamar Welch & Nikita Jew CT

Thursday

Class Time Ages Instructor Room
Beginning Musicianship 2 4:30-5:30 12-18 Scott Thompson 014
Beginning Keyboard 4:30-5:30 12-18 Ruthie Dineen 006
Musical Theater Production Class 4:30-6:00 12-18 Eliza O'Malley 104
Advanced Ballet 5:00-7:00 14-18 Priyah Shah ITT
Children’s Chorus 5:30-6:30 8-11 Erica Richardson 006
Theater Scene Study 5:00-6:30 12-18 Norman Gee 203/204
Intermediate Musicianship 5:30-6:30 12-18 Scott Thompson 014
Intermediate Youth Hip-Hop  6:00-7:30 12-18 Jamar Welch CT
Piano Ensemble*** 6:15-7:45 12-18 Hiyas Hila 104
Children's Hip-Hop 6:30-7:30 7-9 Tarik Rollerson 203/204
Iron Triangle Theater* 7:00-8:30 16-25 Jordan Simmons & Theater Faculty ITT

Friday

Class Time Ages Instructor Room
Mien/Laotian Ceremonial music/dance * 4:00-5:30 12-18 E Yoon Saelee  006
Mexican Son Strings*** Violin, Harp,and  Guitarra de Son  4:30-5:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Interm/Adv West African Music & Drumming 4:30-6:00 12-18 Kwesi Anku/ Kwaku Manu 104
Music Production*** 4:30-6:00 12-18 TBD 008
Beginning Zapateado*** 5:30-6:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Modern Dance 5:30-7:00 12-18 Antoine Hunter CT
Atenteben Workshop (Ghanaian Bamboo Flute) 6:00-7:00 12-18 Kwaku Manu 104
Improv Theater 4:30-6:00 12-18 Zoe Swenson-Graham 203/204
Son Tixtleco Music and Dance 6:30-7:30 12-18 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT
Intermediate/Advanced West African Music & Dance 7:00-8:30 14-adult CK Ladzekpo CT
Intermediate Zapateado (from different regions of Mexico) 7:30-8:30 12-19 Artemio Posadas/ Lolis Garcia** ITT

Saturday

Class Time Ages Instructor Room
Pre-Ballet 9:30-10:30 4-6 Nikita Jew CT
Intro to Brass (Trumpet, Trombone, Tuba, French Horn) 10:00-11:00 8-11 TBD 014
Beginning Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 10:00-11:00 8-11 Carolyn Walter 014/006
Beginning Brass (Trumpet, Trombone, Tuba, French Horn)  10:00-11:00 12-18 Don Howe 104
Son de la Tierra* *** 10:00-12:00 14-18 Artemio Posadas/Lolis Garcia** ITT
Children’s Theater 10:30-11:30 8-12 Maurice Nunn 203/204
Children’s Beginning Ballet 10:45-11:45 7-9 Nikita Jew CT
Interm. Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 11:15-12:15 12-18 Carolyn Walter 014/006
Interm. Brass (Trumpet, trombone, Tuba, French Horn) 11:15-12:15 12-18 Don Howe 104
Youth Beginning Ballet 12:00-1:00 10-12 Nikita Jew ITT
Young Children’s Hip-Hop 12:00-1:00 4-6 Teyahnee Ridgle CT
Intro to Woodwinds (Flute, Clarinet, Sax) 12:30-1:30 8-11 Carolyn Walter 014/006
Richmond Chamber Ensemble*   *** 12:30-2:30 14-18 J.Woodhams, H. Hila & C. Sanderson 104
Children's Hip-Hop 1:15-2:15 7-9 Teyahnee Ridgle CT
Children's Capoeira 1:30-2:30 7-9 Davia Moore ITT
Youth Capoeira/Maculele/Samba 2:30-3:30 10-14 Jordan Simmons / Davia Moore ITT
Teen Capoeira/Maculele/Samba 3:30-4:30 15-19 Jordan Simmons / Davia Moore ITT
Young Teen Hip-Hop 2:30-4:00 10-13 Teyahnee Ridgle CT

Fee Schedule

Class Fees, Monday, Jan 30- Friday, April 28, 2017 
MON, SAT 12 class sessions                                            TUE, WED, THUR, FRI, 13 class sessions                           
45 min. to 1hour class:      $192.00      45 min to 1 hour class:   $208.00
1.25 to 1.5 hour class:       $288.00           1.25 to 1.5 hour class:    $312.00

For more Information

Kwesi Anku

Associate Director: Student Development and Training

Letty Mejia

Head Registrar